Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolne transfery z USB HDD
Witam, posiadam problem z dyskami podpiętymi pod Netiaspot przez usb. Osiągam masakrycznie wolne transfery po sieci (samba). 1-2 MB/sek. Nie pomogła aktualizacja softu do wersji
5.4.8.2.95

Istnieje jakiś sposób na osiągnięcie normalnych transferów?
Odpowiedz
Nie na Sambie i nie na OpenRG, zobacz (z racji że nie mam openrg na spocie) czy jest hdparm, jeżeli tak puść mu spod konsoli "hdparm -tT /dev/nazwaudziału", wyjdzie Ci transfer realny, i wykluczysz sambe.
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź. Chyba nie ma hdparm. Na raspberry po sambie mam transfery w okolicach 8MB/sek, ale raspberry ma naście innych zadań i z tego jednego chciałem go odciążyć. Jako, że w laptopie posiadam jedynie SSD 120GB, to przestrzeń dyskowa jest mile widziana u mnie. Mógłbym Cię prosić o sprawdzenie transferów na OpenWRT? Może zmotywowałoby mnie to do zmiany firmwareWink (jest jednak z tym trochę pracy)
Inna sprawa, że przy podłączonym dysku cały nietiaspot potrafi złapać zamułę (nie działa net, puszcza co 10 ping) bez dysku wszystko zawsze jest ok.
Odpowiedz
Chwilowo 2.6.32 w moim wydniu nie posiada samby, przetestuję przy okazji jak wkompiluje. Wersja od lpm nie ma ani hdparm ani samby więc nie przetestuje na niej.

Jeżeli nie używasz to powyłączaj co się da w OpenRG, serwer dlna (mediacośtam w openRG), zdalny dostęp do spota jeżeli nie potrzebujesz wsparcia netii, i ogólnie to czego Ci nie potrzeba, jest tego trochę.

Edit:
Po dodaniu paczek do obrazu lpm

Cytat:root@OpenWrt:/tmp# hdparm -tT /dev/sda1

/dev/sda1:
Timing cached reads: [ 1000.956000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
[ 1000.960000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
[ 1001.192000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!
[ 1001.196000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!
142 MB in 2.02 s[ 1004.224000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
[ 1004.232000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
econds = 70.32 MB/sec
[ 1004.244000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!
[ 1004.248000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!
Timing buffered disk reads: 40 MB in 3.10 seconds = 12.91 MB/sec
[ 1011.392000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
[ 1011.396000] hdparm: sending ioctl 20001261 to a partition!
[ 1011.436000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!
[ 1011.440000] hdparm: sending ioctl 31f to a partition!

Samba na ext4 zapis na poziomie ~3,2 / odczyt ~3,6

VSFTP odczyt ~5-7 / zapis 4-5

Jak na kieszeń składaną za miskę ryżu u chińskich producentów wynik całkiem normalny jak na parametry spota.

Zapomniałbym, test na wifi b/g więc lan może być szybszy.
Odpowiedz
Dzięki za info. Rozpocząłem walkę z wgraniem OpenWRT ale neistety wystąpiły perturbacjeSad
Odpowiedz
Tu niestety wąskim gardłem jest CPU - transfery nie będą większe niż kilka MB/s.
Sambę skasowałem - jest IMHO za ciężka na ten sprzęt. Można ją pobrać przez opkg.
Odpowiedz
Po optymałkach, bez tykania samby 3,6 odczyt 4,7 zapis :0

Ftp 6-8 odczyt 5-7
Odpowiedz
Większość routerów na rynku ma 4MB/s na dysku czy pendrivie wpiętym w port USB. Próbowałem wszystkiego w wypadku netia spotu lecz szybciej się fizycznie nie da.

Szybciej nie będzie bo routery są po prostu zbyt słabe aby robić coś po za rozdzielaniem internetu. Ja po długim zastanawianiu się odżałowałem przeszło 700zł na Asusa RT-AC68U który razem z bodajże AC56U są pierwszym routerami które mogą z powodzeniem robić za proste NASy. Prędkości na pen drivie lub dysku usb 3.0 potrafi przekroczyć 50MB/s (megabajtów na sekundę) i jednocześnie internet się nie dusi jak w netiaspocie. Router jest po prostu przekozacki, ma procesor dualcore 2x800Mhz plus dobrą elektronikę od usb i generalnie jest świetny w każdej dziedzinie.

Idąc do domu jeszcze przy bramie sąsiada już mi łapie wifi 5ghz na komórce bo słyszę gwizdek nowych emaili.
Odpowiedz
Jeżeli ktoś chce wykorzystywać router jako nas to raczej w NAS'a zainwestuje, z całym szacunkiem dla Asusa i jego produktów, to że dualcore nie jest wykorzystywane w routerach raczej wiedzą wszyscy, samba/ftp nie wspiera MT, w sumie mało co wspiera MT poza DLNA z transkodowaniem i bardziej multimedialne zastosowania, oraz np VOIP etc, nie wiem jak innym ale mi spot wystarcza, ma modem ADSL obsługiwany w openwrt, ma switch co prawda 3x100 ale net mam i tak +/-12mb/s (+ dla spota taki że DSLAM jest na chipie Infineon i w porównaniu z innymi modemami mam pełny up i +/-200kbit/s na downloadzie).

Dodatkowo do spota jest podpięty hub (ze względu na zasilanie)oraz:
Dźwiękówka(robi za radio/budzik)
Dysk(backup danych, zdjęcia i inne pierdoły)
Modem 3G (backup wan)
Kilka czujników na I2C (ala stacja pogodowa)
Drukarka

Na Spocie mam wspomniane wcześniej radio, serwer www(dla stacji pogodowej) DLNA (bez transkodowania) dla TV, samba + ftp.
Planowałem jeszcze OwnCloud ale spot klękł, prawdopodobnie dostanie towarzysza pod postacią RPi do celów medialno/nas'owych, ale poza tym swoje zadanie spełnia, nie wspominając że kosztował całe 30zł i ma Linuxa(openwrt). Ma zasadniczą wadę pod postacią WiFi no ale niewiele można na to poradzić przynajmniej narazie. Ale po spaleniu się 1043 mam 1 zasilacz mniej a funkcjonalność identyczną, w sumie zawsze mam jeden port wolny na jakieś wifi.

Jak już pisałem, mogłem kupić 8970 lub 8980 gdzie mamy 2x500Mhz, więcej ram, lepsze radio, adsl pod openwrt etc, ale mi akurat spot wystarcza Wink (takie sadomaso) Tongue
Odpowiedz
(02-27-2014, 10:06 PM)ScApi napisał(a): z całym szacunkiem dla Asusa i jego produktów, to że dualcore nie jest wykorzystywane w routerach raczej wiedzą wszyscy,

Żartujesz??. Niestety ale nie wiesz co mówisz. Proponuje tobie wpierw zapytać się ludzi w temacie jaki jest cel dwurdzeniowego procka w asusie rt-ac68u, co oferuje asus po za sambą oraz ile kosztuje NAS zapewniający porównywalne transfery. Oczywiście pamiętamy o tym że jest to router i nie ma tak szerokich możliwości jak np jednodyskowy Synology DS114 (który kosztuje tyle samo co ten router ok 700zł), ale nasy za połowę tej ceny czy np popularne Zyxele 310 nie mają już racji bytu.

Czy netiaspot potrafi jednocześnie (nawet zarówno lokalnie jak i na internet) udostępnić dysk 4tb i przy zapuszczonym transferze rzędu 50MB/s plus jednocześnie pracującym torrencie, zaoferować niezmienny ping w grze w jaką aktualnie grasz?. Dodam że grasz po wifi. Dobrze wiesz ze nie bo ledwo zaczniesz kopiować coś z zawrotną prędkością 4MB/s, internet zaczyna się zatykać i strony www przestają ładować.
Tak jak pisałem wcześniej w środku routera masz coś więcej niż procesor, i to jest odpowiedzią na to że jeden dwurdzeniowy router ma 5MB/s a drugi ma 50MB/s.

p.s Asus ma swoje wrt w standardzie co więcej można sobie wgrać inną wersję np merlina i nie powoduje to utraty gwarancji.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości