Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QoS i traffic shaping
#1
Witam

Czy mógłby ktoś w skrócie opisać czy i jak w praktyce działa QoS i traffic shaping? Wielu z Was ma odblokowane spoty, a nie znalazłem żadnych informacji na ten temat.
Odpowiedz
#2
Pytasz o stronę teoretyczną czy praktyczną instrukcję konfiguracji w Netia Spot?

Od strony teoretycznej obawiam się, że bez certyfikatu Cisco nie podchodź Wink. Jeśli jednak chcesz, to kilka linków tutaj:
http://www.cisco.com/c/en/us/support/doc...alues.html
http://www.cisco.com/en/US/technologies/...a3e2f.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Differentia...code_point
http://arstechnica.com/civis/viewtopic.p...0&t=930528
http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_P802.1p

Próbowałem to jakoś zrozumieć, żeby opanować te wszystkie hexy do DSCPa itp., ale nie dałem rady. W poprzednim routerze Linksysa miałem Tomato i tam było to zrealizowane dużo bardziej łopatologicznie Wink.

Od strony praktycznej polecam takie podejście: ustaw każdy ze zdefiniowanych profilów (użytkownik P2P itd.) i sprawdź jakie ustawienia pojawiają się wtedy w konfiguracji szczegółowej. To pomoże zrozumieć ogólną zasadę.
U siebie wybrałem profil P2P i dodałem kilka własnych zasad wg IP/portów i klas z 802.1p (tutaj jest to dość logiczne, tzn. klasy są od najniższego priorytetu z numerem 1 do najwyższego z numerem 7). Ostatni link podany powyżej przybliża nieco zastosowanie tych klas.
Odpowiedz
#3
W między czasie znalazłem jeszcze dwie prostsze instrukcje, jeśli nie chcesz wgryzać się w zawiłości DSCP i 802.1p.

Instrukcja konfiguracji OpenRG:
1) http://www.dieschmids.at/diverses/openrg...manual.pdf

Tutaj opisana jest konfiguracja QoS, Traffic Shaping, Traffic Priority, klasy ruchu (Traffic Classes). Bardzo fajna sprawa, dużo rozjaśnia.

2) http://ftp.ftp.on4hu.be/Sagem-B-box2/ope..._guide.pdf
Rozpiska wpisów pliku konfiguracyjnego OpenRG. Choć w przypadku ustawień związanych z QoS nie wszystko pokrywało się z wpisami z pliku ze Spota. Być może rozpiska jest częściowo nieaktualna lub niektóre pola są nieobowiązkowe.
Odpowiedz
#4
Chodziło mi bardziej o to czy ustawiając QoS przykładowo na 'gry' online i zapuszczając torrenta gry działają płynnie. Podobnie z przeglądaniem WWW, rozmową Skype itd.

Jakbym sam miał możliwość sprawdzić to bym nie pytał Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości