Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zachowanie konfiguracji po aktualizacji firmware
Cześć Smile.

Posiadam odblokowanego Spota z firmware w wersji 5.4.8.2.101.
Urządzenie skonfigurowałem i zapisałem plik z kopią ustawień. Jedną ze zmian było usunięcie konta "user" i zmiana nazwy konta "admin" na własną. Mam więc aktualnie konta "pawel" (były Admin) i "netia", oba z pełnymi uprawnieniami.

Zakładam, że Netia prędzej czy później opublikuje kolejną wersję softu i będę mógł zaktualizować swoje urządzenie. W związku z tym mam kilka pytań i być może osoby, które aktualizowały firmware już wcześniej będą w stanie coś podpowiedzieć.

1) Czy jeśli wykonałem kopię pliku konfiguracyjnego z aktualną wersją firmware po aktualizacji wystarczy zalogować się na konto netia i przywrócić konfigurację z pliku?
Czy też plik pasuje tylko do wersji softu z którą był wykonany i konfigurację będzie trzeba odtworzyć ręcznie?

2) Czy wykonanie punktu 1. przywróci całą konfigurację, włącznie z kontami użytkowników, ich hasłami i rolami? Przypuszczam, że tak, ale wolałbym mieć pewność.

3) Czy mogę teraz usunąć konto "netia" i zachować tylko swoje konto?

4) Jak rozumiem po aktualizacji softu usunięte konto "netia" zostanie przywrócone, ale czy jego hasło pozostanie bez zmian? Czy też będzie trzeba odczytać nowe hasło?

5) Czy w razie problemów z ewentualną nową wersją firmware można przywrócić poprzednią w ten sam sposób? Czy też z poziomu menu spota można jedynie aktualizować i nie przyjmie starszej wersji?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,
Paweł
Odpowiedz
(04-09-2014, 03:14 PM)pawelm8 napisał(a): Cześć Smile.

Posiadam odblokowanego Spota z firmware w wersji 5.4.8.2.101.
Urządzenie skonfigurowałem i zapisałem plik z kopią ustawień. Jedną ze zmian było usunięcie konta "user" i zmiana nazwy konta "admin" na własną. Mam więc aktualnie konta "pawel" (były Admin) i "netia", oba z pełnymi uprawnieniami.

Zakładam, że Netia prędzej czy później opublikuje kolejną wersję softu i będę mógł zaktualizować swoje urządzenie. W związku z tym mam kilka pytań i być może osoby, które aktualizowały firmware już wcześniej będą w stanie coś podpowiedzieć.

1) Czy jeśli wykonałem kopię pliku konfiguracyjnego z aktualną wersją firmware po aktualizacji wystarczy zalogować się na konto netia i przywrócić konfigurację z pliku?
Czy też plik pasuje tylko do wersji softu z którą był wykonany i konfigurację będzie trzeba odtworzyć ręcznie?

2) Czy wykonanie punktu 1. przywróci całą konfigurację, włącznie z kontami użytkowników, ich hasłami i rolami? Przypuszczam, że tak, ale wolałbym mieć pewność.

3) Czy mogę teraz usunąć konto "netia" i zachować tylko swoje konto?

4) Jak rozumiem po aktualizacji softu usunięte konto "netia" zostanie przywrócone, ale czy jego hasło pozostanie bez zmian? Czy też będzie trzeba odczytać nowe hasło?

5) Czy w razie problemów z ewentualną nową wersją firmware można przywrócić poprzednią w ten sam sposób? Czy też z poziomu menu spota można jedynie aktualizować i nie przyjmie starszej wersji?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,
Paweł

Powinna pasować konfiguracja z pliku conf także na nowym software, ja tak przywracałem ustawienia ze starszego pliku conf na nowszym firmware. Ale czy to nie przywraca całkiem ustawienia i parametry ze starszego firmware, nie jestem w stanie powiedzieć. Na pewno przywraca całą konfigurację włącznie z kontami użytkowników, ich hasłami i rolami, a także wszystkie podłączone wcześniej urządzenia.

Co do usunięcia konta netia to się nie wypowiadam. Na pewno wgrywając stary conf., będziesz je miał ze starym hasłem.
Odpowiedz
(04-10-2014, 12:37 AM)teges napisał(a): Co do usunięcia konta netia to się nie wypowiadam. Na pewno wgrywając stary conf., będziesz je miał ze starym hasłem.
Dzięki za odpowiedź Smile. Rozumiem, że hasło jest w pliku konfiguracyjnym i przywrócenie poprzedniego pliku przywróci hasło. Ale chodzi mi o samo uzyskanie możliwości tego przywrócenia.

Tzn. po aktualizacji firmware zapewne wszystkie ustawienia zostaną zresetowane, tzn. moje konto "pawel" zostanie zmienione na "admin", pewnie wróci też domyślne hasło. I wróci też konto "netia", które już usunąłem (tak dla pewności).
Chodzi więc o to, czy to konto "netia", które wróci wraz z resetem ustawień po aktualizacji firmware będzie miało to samo hasło, które odczytałem (przez putty) wcześniej, czy też będzie konieczne ponowne podłączanie się z RS232 i odczytanie nowego hasła?
Odpowiedz
Mi się wydaje, że jak nie ma konta "netia", to nie będzie aktualizacji, bo administratorzy netii wchodzą do routera tylko przez konto "netia".
Odpowiedz
@teges
Chodziło o ręczną aktualizację.

@pawelm8
W starszych wersjach aktualizacja nie tykała haseł i konfiguracji (nie wiem jak w nowych bo nie korzystam).
Hasło do konta netii jest zaszyte we flashu i żadna aktualizacja go nie zmieni (openrg je tylko odczytuje przy domyślnym konfigu).
Po którejś aktualizacji (nie pamiętam wersji) u mnie nie dało się wczytać starego config'u.
Co do pkt. 5 tak da sie zrobić downgrade.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości